3 największe zalety transportu morskiego

Zalety transportu morskiego mają wiele do zaoferowania w dzisiejszej zglobalizowanej branży logistycznej. Dziś łatwiej niż kiedykolwiek można przesyłać towary między odległymi punktami ziemskiego globu przy użyciu jednej z najstarszych metod transportu na świecie. Czym najbardziej wyróżnia się transport morski?

1. Ekonomia

Bez wątpienia żegluga morska oferuje najbardziej konkurencyjne koszty frachtu transportu towarów, zwłaszcza na długich dystansach. Niektóre szacunki pokazują, że cena frachtu morskiego może być od czterech do sześciu razy tańsza niż transport lotniczy. Statystyki takie jak ta, łatwo wskazują na to, że największą zaletą transportu morskiego jest jego niedościgniona opłacalność cenowa.

2. Wydajność

Bez względu na wielkość danych przesyłek, firmy zajmujące się transportem morskim zazwyczaj zawsze są w stanie zaspokoić potrzeby swoich zleceniodawców. Mniejsze przesyłki mogą być zgrupowane z innymi ładunkami w jeden kontener, co pozwala na opłacalny podział kosztów usług transportowych. Większe ładunki mogą wypełnić jeden lub więcej kontenerów, oferując wygodne opcje transportu masowego. Statki transportowe są idealnym środkiem transportu dla dużych ładunków, ponieważ zostały zaprojektowane przede wszystkich do ich obsługi.

3. Łatwość transportu gabarytów i ładunków ciężkich

Jedną z głównych zalet transportu morskiego jest możliwość łatwego przemieszczania ładunków ponadgabarytowych, wielkogabarytowych i ciężkich. Można zaliczyć do nich np. specjalistyczne pojazdy, materiały budowlany, surowce i inne. Podobne towary są zbyt duże lub zbyt masywne dla przetransportowania ich drogą powietrzną lub lądową na duże odległości, ale dla transportu morskiego nie stanowi to żadnego problemu.